В Росії заявили, що рішення Єврокомісії щодо OPAL вплине на газові переговори з Україною

В Росії заявили, що рішення Єврокомісії щодо OPAL вплине на газові переговори з Україною
фото Shutterstock

Рішення суду ЄС обмежити доступ «Газпрому» до потужностей газопроводу OPAL, безумовно, вплине на тристоронні переговори Єврокомісія-Росія-Україна стосовно газового транзиту. Про це заявив глава Міністерства енергетики РФ Олександр Новак.

«Думаю, звісно, з точки зору переговорів, ця ситуація буде враховуватися. На мій погляд, це рішення, яке зачіпає загалом ситуацію з енергопостачанням європейських країн, з потоками і поставками газу», – сказав Новак телеканалу «Росія 24». За його словами, зараз юристи Міненерго Росії опрацьовують рішення суду, докладні коментарі будуть після їх укладення.

«Я нагадаю, що це рішення було прийнято Єврокомісією спільно з німецьким регулятором, з компанією «Газпром», і це рішення було юридично вивірене, погоджене з юридичними службами Єврокомісії. Тому нам теж необхідно розуміти і оцінку цього рішення юридичними службами та самої Єврокомісії», – зазначив міністр.

«Ця ситуація може ускладнити досягнення компромісу», – прокоментував заступник голови Фонду енергетичної безпеки РФ Олексій Гривач.

Гривач також підкреслив, що ситуація навколо OPAL помітно не вплине на процес закачування «Газпромом» газу в європейські підземні сховища, оскільки вони заповнені вже на 94%.

«З іншого боку, зниження пропозиції російського газу після початку опалювального сезону спричинить більш значне зростання цін на хабах в Європі, ніж вони могли би бути при повному завантаженні труби», – додав він.

Нагадаймо, кілька днів тому за позовом Польщі і за підтримки Литви і Латвії Європейський суд юстиції заблокував використання «Газпромом» газопроводу OPAL на повну силу, наказавши скоротити поставки вдвічі.

Тепер «Газпром» знову втрачає 40% потужності OPAL, які дозволяли холдингу повністю завантажувати газопровід «Північний потік». Справа в тому, що в ЄС діє так званий Третій енергопакет, згідно з яким власник газу не може бути монополістом і в сфері транспортування енергоресурсів. Через обмеження європейських регуляторів «Газпром» міг використовувати для прокачування палива по території Німеччини та Чехії тільки 50% потужності OPAL загальною пропускною здатністю 25,6 млрд кубометрів на рік.

28 жовтня 2016 року Єврокомісія за клопотанням Німеччини схвалила виключення потужностей німецького газопроводу з Третього енергопакету, давши «Газпрому» можливість збільшити прокачування газу до Європи на додаткових 40% пропускної здатності OPAL.

Польща зрозуміла, що завдяки збільшенню прокачування по «Північному потоку» і OPAL «Газпром» знизить транзит через Україну, і як наслідок – по польському маршруту. Тому Варшава оскаржила рішення Єврокомісії.

Також читайте
Держдеп США схвалив продаж 32 винищувачів F-35 за $6,5 млрд
Держдеп США схвалив продаж 32 винищувачів F-35 за $6,5 млрд 12 вересня 2019, 09:57
«Газпром» повинен негайно вдвічі скоротити поставки газу по Opal – німецький регулятор
«Газпром» повинен негайно вдвічі скоротити поставки газу по Opal – німецький регулятор 11 вересня 2019, 20:53
Очільниця Єврокомісії представила розподіл посад в майбутній ЄК
Очільниця Єврокомісії представила розподіл посад в майбутній ЄК 10 вересня 2019, 15:22

Джерело статті: “https://mind.ua/news/20201963-v-rosiyi-zayavili-shcho-rishennya-evrokomisiyi-shchodo-opal-vpline-na-gazovi-peregovori-z-ukrayinoyu”